Hukuk Haberleri

Nerede ve nasıl ortaya çıkarsa çıksın en kompleks sorunların çözümü için büromuzun tüm bilgi, tecrübe ve enerjisini bir araya getiriyoruz.

10-11-2019

İngiliz Turistlerin Tatil Hastalığı Şikayetlerinde Düşüş

İngiliz Adalet Bakanlığı’nca Yapılan Düzenleme ile Sahte Tatil Hastalığı Şikayetlerinde Önemli Oranda Düşüş Bekleniyor.

2018 yılı ortalarına kadar bilhassa yargılama masraflarına herhangi bir sınırlama olmaması dolayısıyla İngiliz turistlerce yöneltilen sahte tatil hastalığı iddiaları Türk turizm sektörünün karşı karşıya kaldığı önemli sorunlardan birini oluşturmaktaydı. Öyle ki, İngiliz Tur Acenteleri Derneği ABTA (Association of British Travel Agents) verilerine göre bilhassa temsil masraflarında herhangi bir yasal sınırlama bulunmaması dolayısıyla avukatlık firmalarının ve sair danışmanlık firmalarının her 5 İngiliz tatilciden 1’ine ulaşarak hukuki tazminat süreci başlatma yönünde tatilcileri teşvik ettikleri ve bu nedenle son bir kaç yılda İngiliz tatilcilerinin şikayetlerinde %500 oranında artış olduğu kaydedilmişti.

(Bkz: ABTA – Her Beş İngilizden Birinin Tazminat İsteminde Bulunmaya Teşvik Edilmesine Dair Açıklama ►
okumak için tıklayınız)

(Ayrıca Bkz: ABTA Sahte Tatil Hastalığı İddiaları ile Mücadele Programı ► 
okumak için tıklayınız) İngiliz tatilcilerden büyük rağbet gören Ege ve Akdeniz yöresindeki Türk otelcilerde son yıllarda önemli sayıda tazminat istemlerine muhatap olmaktaydı.

Tatil maliyetlerini de ciddi oranda arttıran, büyük bir kısmı sahte nitelikteki bu iddiaların durdurulabilmesi maksadıyla ABTA tarafından başlatılan girişimler İngiltere Adalet Bakanlığı nezdinde de olumlu karşılanmış (Bkz: Sahte Tatil İddialarına dair İngiliz Adalet Bakanlığı Basın Açıklaması ► 
okumak için tıklayınız) ve Nisan 2018 tarihi itibarıyla tazminat istemlerinde temsil masraflarını sınırlayan bir düzenleme yürürlüğe konulmuştur. Bu düzenleme ile İngiliz turistlerce yöneltilen sahte hastalık iddialarında önemli oranda düşüş olacağı beklenmektedir.

İngiliz Adalet Bakanlığı Nisan 2018 Düzenlemesinin tam metnine aşağıdaki linkten erişim sağlayabilirsiniz:
https://www.justice.gov.uk/courts/procedure-rules/civil/protocol/pre-action-protocol-for-resolution-of-package-travel-claims